Jak wybrać dobrze swoje biuro księgowe? Podpowiadamy
Wybór odpowiedniego biura księgowego: kiedy nadejdzie czas?
Wiele małych firm nie prowadzi takiej liczby transakcji finansowych, która wymaga zatrudniania księgowego lub księgowego na pełen etat lub nawet w niepełnym wymiarze godzin. Z drugiej strony sytuacja finansowa ich firmy jest taka, że mogliby skorzystać z bardziej regularnych przeglądów finansowych i planowania oraz aktualnej księgowości — zamiast pozostawiać każdą fakturę, paragon i księgę do przekazania osobie sporządzającej podatek zamknięcie roku podatkowego.
Zatrudnienie zewnętrznej księgowej lub firmy księgowej na zasadach doradczych to dobry pierwszy krok dla rozwijającej się firmy – mówi Koziel. Firma zewnętrzna może często kosztować mniej niż wynagrodzenie i świadczenia pracownika pełnoetatowego, a jednocześnie możesz uzyskać wyższy poziom porad od CPA lub księgowego, z których ten ostatni jest zwykle licencjonowanym CPA oraz prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym. Nawet z najnowszym i najlepszym oprogramowaniem księgowym i podatkowym nadal może być łatwiej przekazać swoje finanse firmie CPA, która może zarządzać Twoimi księgami online za pomocą bezpiecznych programów typu oprogramowanie jako usługa, niż utrzymywać te programy we własnym zakresie .
Zewnętrzne biuro księgowe
Biuro rachunkowe zazwyczaj obsługuje następujące funkcje księgowe:
Przygotowanie zeznania podatkowego
Sporządzanie sprawozdań finansowych, w tym bilansu, rachunku zysków i strat oraz zestawienia środków pieniężnych
Analiza lub porady dotyczące rozwiązywania problemów
„Każda firma jest inna”, mówi Jim Chamberlain, doradca ds. zarządzania i ekspert finansowy w SCORE, organizacji non-profit obsługującej małe firmy. „Właściciel firmy może rozszerzyć zakres prac o rejestrację transakcji, ale zazwyczaj jest to obowiązkiem „wewnętrznego” księgowego – wykonywanie tego obowiązku przez firmę nie jest opłacalne”.
Biuro rachunkowe zaproponuje grafik godzinowy – dodaje Chamberlain. Mogą obowiązywać różne stawki dla różnych funkcji księgowych w zależności od poziomu złożoności i tego, kto w firmie księgowej faktycznie wykonuje te zadania. „Pamiętaj, że dobry ekspert podatkowy powinien oszczędzać pieniądze firmy ponad swoje wynagrodzenie” – mówi Chamberlain. „Całkowita roczna faktura może wydawać się wysoka, ale teraz otrzymujesz profesjonalne spojrzenie na swoje oświadczenia i wyniki”.
Wewnętrzny księgowy
Kiedy firma rośnie w przychodach, a transakcje stają się bardziej skomplikowane, nadszedł czas, aby rozważyć zatrudnienie księgowego w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Ponieważ wynagrodzenie zewnętrznego księgowego rośnie wraz z wielkością firmy, właściciel może zauważyć pewne oszczędności kosztów, jeśli wykona część pracy we własnym zakresie.
Obowiązki i odpowiedzialność wewnętrznego księgowego zwykle obejmują:
Księga główna/plan prowadzenia konta
Odpowiedzialność za codzienne transakcje
Przygotowanie i analiza sprawozdań finansowych
Rachunek kosztów i analiza wariancji
Zarządzanie finansami i środkami pieniężnymi, w tym uzgodnienia bankowe
Księgowość płac i środków trwałych
Sprawdź ze współpracownikami i innymi profesjonalistami wymagania dotyczące poziomu wynagrodzeń w zależności od wielkości firmy, zakresu odpowiedzialności i rodzaju branży, radzi Chamberlain. (Wytyczne są dostępne na stronie Instytutu Rachunkowości Zarządczej lub w różnych firmach poszukujących pracowników.) „Pamiętaj, że wnosisz na pokład wiedzę specjalistyczną, której firma obecnie nie posiada, więc najpierw zidentyfikuj najlepszego kandydata, a następnie zajmij się kwestiami dotyczącymi wynagrodzenia ostatnia – mówi Chamberlain. „Możesz również rozważyć wynagrodzenie oparte na wynikach, a nie pensję obciążoną z góry”.
Czy potrzebujesz najwyższej klasy firmy księgowej?
Wybór odpowiedniego księgowego: kluczowe kwalifikacje
Po ustaleniu, czy zatrudnisz wewnętrznego czy zewnętrznego księgowego, przed rozpoczęciem poszukiwań musisz określić, jakie kwalifikacje powinien posiadać Twój księgowy. Niecertyfikowany księgowy może być dokładnie tym, czego potrzebujesz do obsługi sprawozdań finansowych, analiz i księgowości Twojej firmy. Jednakże, jeśli chodzi o doradztwo podatkowe i przygotowanie rozliczeń, właściciele firm zazwyczaj zwracają się do księgowych, którzy są certyfikowani i licencjonowani. Oto niektóre z kwalifikacji, których możesz szukać:
Znajomość branży. Oprócz certyfikatów powinieneś poszukać pewnego rodzaju wiedzy specjalistycznej w swojej branży — lub podobnej. „Niektóre firmy specjalizują się w dealerach samochodowych, inne specjalizują się w wykonawcach budowlanych, jeszcze inne działają na zasadach non-profit, a niektóre mogą mieć doświadczenie w handlu detalicznym” – mówi Koziel. „Te specjalności mogą być oparte na rodzaju świadczonych usług i branży”. Niektóre firmy księgowe współpracują z sieciami innych firm i w razie potrzeby mogą zwrócić się do specjalistów w celu rozwiązania pewnych problemów.
Facebook:
https://www.facebook.com/analizabiuro